Użytkowników: 2882, Najnowszy: CASTROL73

Druga dla Bronowa, a mecz dla Kaniowa

Ciekawy przypadek Beniaminka z Bronowa

LKS Przełom Kaniów - UKS Rotuz Bronów 6:4 (6:1)

Po dość bolesnej porażce w Czechowicach-Dziedzicach, od której władze Przełomu postanowiły się odwołać (póki co jeszcze nie pojawiło się oficjalne pismo z rozstrzygnięciem tej sprawy, ale cudów raczej nie oczekujmy), na kaniowski stadion powróciła bielska A-klasa. Naprzeciw podopiecznych trenera Wiesława Kucharskiego wybiegli mistrzowie poprzedniego sezonu B-klasy Bielsko, UKS Rotuz Bronów, dla którego było to pierwsze, historyczne spotkanie na tym szczeblu rozgrywek, po siedmiu latach pobytu w Ósmej Lidze Mistrzów.

Pierwsza bramka dla Przełomu Kaniów została zdobyta chyba szybciej, niż uda mi się to napisać. Zaraz po rozpoczęciu gry przez pana Krzysztofa Koziarskiego gospodarze pomknęli na bramkę Bartłomieja Przybyły, w polu karnym faulowany był Robert Jurczyga, sędzia odgwizdał rzut karny i sam poszkodowany zamienił go na bramkę. A wszystko to trwało maksymalnie 30 sekund. Zatem mamy kandydata do najszybciej strzelonej bramki w tym sezonie. Ale chwilkę później było już 1:1, bo po szybkiej kontrze wyrównał Łukasz Miszczak. Nie minęło pięć minut, a prowadzenie znowu powróciło do Przełomu, bo po akcji z rzutu rożnego piłkę do bramki gości skierował Szymon Kóska. Trzy minuty po tej bramce piłkę na około 20 metrze ustawił Piotr Bąk i świetnym, mocnym strzałem w okienko bramki z rzutu wolnego zdobył trzecią bramkę dla gospodarzy. W końcu nastąpiła chwila oddechu - cztery bramki w 11 minut, to naprawdę coś. Goście mimo tych szybkich ciosów nie odpuszczali, a kilka razy fantastycznymi interwencjami popisywał się Wojciech Jonkisz. Poświęcenie naszego golkipera nie poszło na marne, bo w 25 minucie prowadzenie podwyższył Michał Szyma, a błąd bronowskiej obrony - bramkarz złapał piłkę podaną przez swojego kolegę - wykorzystał ponownie Piotr Bąk, który po rzucie wolnym pośrednim zdobył bramkę na 5:1. A-klasowym debiutantom z Bronowa nic to jednak nie robiło, bo nadal prowadzili ataki na bramkę Jonkisza, ale kolejne kilka jego dobrych interwencji pozwoliło utrzymać jego drużynie czterobramkowe prowadzenie. No, może do 44 minuty, kiedy to za sprawą Szymona Kóski przewaga ta wynosiła już pięć bramek.

Gdy przegrywa się 1:6 do przerwy, to powinno się wydawać, że nie ma po co grać na 100%, bo mecz można uznać za przegrany. Na szczęście są takie drużyny, jak Rotuz Bronów, który mimo takiego wyniku nie odpuszcza. W 48 minucie swoją drugą bramkę zdobył Łukasz Miszczak i wynik wyglądał tak samo, jak w ostatnim meczu Przełomu, czyli gospodarze prowadzili 6:2 - na szczęście tym razem w roli gospodarza występowali kaniowianie. Przez kolejne pół godziny nie padła żadna bramka (jakież to dziwne, patrząc na przebieg tego spotkania!), Przełom spokojnie wyprowadzał ataki, kilka razy dobrze obronił Bartłomiej Przybyła, kilka razy brakło szczęścia czy celności. Rozkręcał się za to Rotuz, może zeszła jego zawodnikom trema związana z debiutem, a może lepiej gra im się do utworów, które w trakcie drugiej połowy rozbrzmiewały z terenów rekreacyjnych w ramach obchodów XVIII Święta Karpia w Kaniowie. Bramkowa posucha zakończyła się w 78 minucie, kiedy to pan Krzysztof Koziarski odgwizdał rzut karny dla gości, a na bramkę zamienił go Łukasz Miszczak, dopełniając tym samym hat-tricka, może nie klasycznego, ale zawsze to trzy bramki. Worek bramkowy w to słoneczne popołudnie zawiązał Patryk Szczelina, który jeszcze zdążył dorzucić do niego swoje trafienie w 88 minucie. Pięć minut później rozbrzmiał ostatni gwizdek w meczu, a LKS Przełom Kaniów ostatecznie pokonał UKS Rotuz Bronów wynikiem 6:4.

Na taką grę Przełomu patrzy się dużo lepiej, niż na to, co widzieliśmy w zeszły wtorek w Czechowicach-Dziedzicach. Samo zdobycie sześciu bramek w pierwszej połowie dużo mówi, natomiast lekkie rozluźnienie, jakie wkradło się w nasze szeregi w drugiej części meczu, można wytłumaczyć wysokim prowadzeniem. Ale pochwały podopiecznym trenera Wiesława Kucharskiego się należą, a nagroda dla nich to trzy punkty w ligowej tabeli i opuszczenie ostatniego miejsca. Pochwalić trzeba także naszych gości-debiutantów, którzy pokazali, że hart ducha i ambicja może wiele zdziałać, a pomimo wysokiego przegrania pierwszej połowy można podjąć rękawicę i sprawić, że końcowy wynik będzie wyglądał dużo lepiej, nawet, jeśli mecz zakończy się porażką. Na pewno drużyna z Bronowa wprowadzi do naszej A-klasy powiew świeżości i po tym, co pokazali szczególnie w drugiej połowie w Kaniowie, mogą pomieszać szyki wielu bardziej doświadczonym zespołom. Kolejny mecz Przełom rozegra w Pisarzowicach z Pionierem w sobotę 25 sierpnia o godzinie 17:00, natomiast w Kaniowie za dwa tygodnie, 2 września o godzinie 16:00 na boisko wybiegnie drugi z a-klasowych beniaminków - LKS Żar Międzybrodzie Bialskie.

Takie jeszcze małe wyjaśnienie - w przyszłym sezonie nastąpi reorganizacja ligi okręgowej, drużyny z Podokręgu Bielsko będą w niej rywalizowały nie z przedstawicielami Podokręgów Skoczów i Żywiec, tylko z Podokręgiem Tyskim, z którym to utworzą wspólną ligę okręgową. Na tę chwilę nie wiadomo, ile drużyn awansuje ani spadnie z naszej ligi, dlatego w tej tabeli z lewej strony pozostaną kolorowe oznaczenia dla miejsca pierwszego i ostatniego, bo na 95% drużyny, które zajmą te miejsca nie zagrają za rok w A-klasie. Jednak zostawmy te 5% błędu, w końcu niezbadane są wyroki podokręgów...

Komentarze: 0

Wniosek Zarządu LKS Przełom Kaniów odnośnie przyznania walkoweru za mecz z MRKS II

Powołując się na Regulamin Rozgrywek w Piłce Nożnej o Mistrzostwo Klasy "A" Podokręgu Bielsko-Biała w sezonie 2018/2019 ( [link] ) zarząd klubu postanowił zaskarżyć wtorkowy wynik zawodów pomiędzy MRKS II a Przełom Kaniów i domaga się przyznania walkoweru na korzyść naszej drużyny.

Chodzi o paragraf 16 punkt 1 wspomnianego regulaminu, który jednoznacznie określa, że w pierwszej połowie można dokonać 3 zmian, a w drugiej czterech (cały zapis tego punktu powyżej). W drużynie MRKS II dokonano w pierwszej połowie pięciu zmian. Nasz protest w żadnym wypadku nie ma uderzyć w sąsiedni zespół, jednak domagamy się sprawiedliwego traktowania i stosowania się władz piłkarskich do regulaminu, który sami napisali.

A z tego punktu regulaminu JEDNOZNACZNIE wynika, że powinien być walkower dla naszej drużyny.

Wieczny
środa 15 sierpień 2018 - 10:09:10

Trzynaście miejsc pod liderem

Im bronić nie kazano

MRKS II Czechowice-Dziedzice - LKS Przełom Kaniów 6:2 (4:0)

Trzy przegrane sparingi i tylko jeden zwycięski z B-klasowcem na papierze nie wyglądały zbyt okazale, ale Przełom Kaniów pokazał w tych spotkaniach całkiem dobrą grę nawet na tle zawodników ogranych w wyższych ligach. Na pierwszy mecz w bielskiej A-klasie kibice i gracze LKS-u musieli czekać nieco dłużej, niż pozostałe drużyny (ale i tak krócej, niż w Bronowie czy Bielsku-Białej), bo mecz wyjątkowo został rozegrany we wtorek, o co wnioskowali gospodarze. Zawodnicy Wiesława Kucharskiego od razu zostali rzuceni na dość głęboką wodę, bo udali się do Czechowic-Dziedzic, na mecz z drugą drużyną MRKS-u. A warto podkreślić, że dzięki awansowi pierwszej drużyny Walcowni do IV ligi, automatycznie wzmocniona została drużyna rezerw, choćby graczami, dla których zabrakło miejsca w beniaminku drugiej grupy śląskiej IV ligi.

Co tu dużo mówić, spotkanie dla Przełomu rozpoczęło się źle/tragicznie/fatalnie (jeszcze kilka epitetów do wyboru by się znalazło). Już pięć minut po gwizdku sędziego Adriana Pietery Kaniów przegrywał 2:0, a bramki zdobyli Michał Przemyk i Mateusz Wajdzik. Druga bramka była kopią pierwszej, bo obie padły po niespecjalnie trudnym strzale w prawą stronę bramki strzeżonej przez Seweryna Steca i obie zostały przez niego w identyczny sposób puszczone. Kilku kibiców spóźniło się na mecz i jeśli przyszli po dziesięciu minutach od pierwszego gwizdka, ich oczom umknęły nie dwie, ale trzy bramki, bo właśnie w 10 minucie Steca pokonał Michał Adamus. Na tę chwilę MRKS nieco przystopował, trochę do roboty wzięli się goście, ale w grze Przełomu jakoś brakowało werwy, chęci i pomysłu. W sumie jak po 10 minutach przegrywa się trzema bramkami, to jakoś można to wytłumaczyć. Dobrą sytuację z rzutu wolnego miał Szymon Kóska, próbował w dużym zamieszaniu w polu karnym Robert Jurczyga, sam na sam wyszedł Dominik Domka, ale za wiele z tego nie wynikło. Wynikła natomiast czwarta bramka dla gospodarzy, bowiem po kolejnym błędzie w kaniowskiej defensywie drugą bramkę w tym meczu zdobył Mateusz Wajdzik. Na przerwę zatem Przełom zszedł z takim wynikiem, jakim przegrał ostatnie spotkanie z czechowiczanami w Kaniowie na wiosnę poprzedniego sezonu.

Drugą połowę w kaniowskiej bramce spędził Krzysztof Bucki, ale już po ośmiu minutach po swoim pojawieniu się na boisku pokonał go Błażej Adamiec, bramka ta też nie zapisze się w gronach interwencji meczu golkiperów, bo piłka wyślizgnęła się z rąk naszego bramkarza i wpadła do bramki. Cóż, może była dość mocno podkręcona. Swoim kolegom po fachu pozazdrościł chyba pan w rękawicach po stronie gospodarzy, bowiem Patryk Kopeć chyba całą drugą połowę czuł się znudzony i samotny między słupkami swojej bramki i wędrował w okolicach 16 metra, a czasem zapędzając się nawet dwa razy dalej, co można zobaczyć na zdjęciu na początku relacji (czasem trzeba było zmniejszyć przybliżenie, żeby na jednym ujęciu zmieścić bramkarza i bramkę). Jak tu nie wykorzystać takiej okazji? O tym samym pomyślał chyba w 68 minucie Robert Jurczyga, który doskonałym lobem z 40 metra zdobył pierwszą, kontaktową bramkę dla Przełomu. Chwilkę po wznowieniu gry na podobny pomysł wpadł Szymon Kóska, tyle, że znajdował się bliżej chorągiewki rożnej. Posłał również świetny strzał za kołnierz Kopcia i zmniejszył prowadzenie MRKS-u do... tylko trzech bramek. Te dwa gole widocznie nie zrobiły na bramkarzu z Czechowic wrażenia, bo dalej dreptał sobie byle dalej od własnej bramki. Niestety, gra naszych zawodników również wrażenia nie robiła, a wynik ustalił w 77 minucie, zdobywając swoją trzecią bramkę w tym meczu Mateusz Wajdzik.

Zespół MRKS-u w doskonały sposób wykorzystał potencjał całej swojej drużyny, nie tylko rezerw, bo w składzie w tym meczu wystąpiło kilku graczy z pierwszej drużyny.
I ZNOWU MUSZĘ WYPOWIEDZIEĆ TU SWOJE ZDANIE, ale powiedzmy sobie szczerze i bez żadnych złośliwych tłumaczeń typu "przegraliśmy, bo oni mieli zawodników z jedynki". Skoro przepisy na to pozwalają, choćby nie wiadomo, jak głupie i bezsensowne były, to dlaczego z nich nie korzystać, choćby nie było to nawet zagraniem fair wobec rywala i jego kibiców? W drugiej drużynie danego zespołu, według nich, mogą grać zawodnicy z pierwszej ekipy (przy oczywiście pewnych regulacjach) i jestem pewien, że każda inna drużyna, mogąc skorzystać z tego precedensu, robiłaby to. Robi tak Rekord Bielsko-Biała (któremu akurat w zeszłym sezonie nie wyszło to na dobre), robi MRKS Czechowice-Dziedzice i zapewne robiłby to samo LKS Przełom Kaniów, jeśli miałby drugą drużynę kilka klas niżej. Ale póki przepisy nie ulegną zmianie, na co się ani trochę nie zanosi, będzie przynajmniej jakieś wytłumaczenie porażki. A dzisiejszy mecz LKS przegrał dlatego, że był słabszą drużyną i pewnie nawet bez tych paru "bardziej ogranych zawodników" miałby problem wywieźć ze stadionu na MOSiRze jakieś punkty. Słabsze mecze przecież zawsze się zdarzają, a lepiej, że ma to miejsce na samym początku sezonu. Do plusów tego meczu, żeby tak nie było samych negatywnych rzeczy, należy zaliczyć występ Szymona Dunata, który mimo, że zagrał tylko 50 minut, bo upatrzyli go sobie czechowiccy obrońcy i dość często przez nich leżał na murawie, był zdecydowanie najlepszym zawodnikiem Przełomu i śmiało mógłby grać w MRKS-ie, ale w tej czwartoligowej drużynie.
Na kaniowski stadion A-klasa zawita po raz pierwszy w tym sezonie w najbliższą sobotę, 18 sierpnia o godzinie 15:00. Będzie to też pierwszy mecz w historii w A-klasie naszego rywala, Rotuzu Bronów, który mecz pierwszej kolejki z drugą drużyną Rekordu zagra pod koniec miesiąca. W związku z tym, do tego spotkania gospodarze będą przystępować jako ostatnia drużyna w tabeli...