Użytkowników: 2939, Najnowszy: CASTROL73

Machać chorągiewką każdy może

antyBohater drugiego planu

LKS Zapora Wapienica - LKS Przełom Kaniów 2:3 (2:3)

Po tygodniowej przerwie w meczach, spowodowanej przedwczesnym awansem Rekordu II Bielsko-Biała do ligi okręgowej, LKS Przełom Kaniów swoje rozgrywki w 10. kolejce bielskiej A-klasy wznowił w Wapienicy, a przeciwnikiem była miejscowa Zapora. Gospodarze zapewne chcieli się zrewanżować za dość przykrą porażkę w Kaniowie w ostatnim spotkaniu tych drużyn (1:7) i mimo, że przed tą kolejką znajdowali się dwa miejsca niżej od piątej w tabeli drużyny trenera Wiesława Kucharskiego, to mecz ten należało traktować jako spotkanie dość wyrównanie, szczególnie, że w poprzedniej kolejce, kiedy to Przełom pauzował, Zapora do przerwy prowadziła z Pionierem Pisarzowice 2:0 w meczu wyjazdowym (to nic, że później przegrali to spotkanie 2:4).

Obie drużyny przystąpiły do tego spotkania z dość wąską kadrą i małym polem manewru, jeśli chodzi o zawodników rezerwowych. Pierwszą godną odnotowania akcją w meczu była jedna z wielu, wielu kontr gospodarzy na bramkę Wojciecha Jonkisza - ta konkretna miała miejsce w 12 minucie, kiedy po groźnym strzale piłka otarła się o na szczęście górną część poprzeczki i wyszła poza boisko. Wynik został otwarty w 16 minucie. Świetna akcja naszych dwóch skrzydłowych, z resztą bardzo dobrze dysponowanych w tym meczu, zaowocowała bramką - Patryk Ciućka ściągnął na siebie kilku zawodników Zapory, podał do Kamila Góry, który dzięki poświęceniu swojego kolegi z drugiej strony boiska miał więcej miejsca, zdecydował się na pewny strzał, nie dając szans Mikołajowi Drążkowi, zastępującemu w tym meczu kontuzjowanego podstawowego bramkarza Wapienicy, sympatycznego Hiszpana Diego Sancheza Medinę. Zapora grę wznowiła i od razu zaatakowała. I tu, w 17 minucie pierwszą godną uwagi decyzję podjął sędzia asystent biegający z chorągiewką od strony trybun - z racji, że przy meczu wyjazdowym nie mamy wglądu do protokołu meczowego, nie wiem, czy był to pan Jacek Przybyła, czy Jan Śliwka. Ale może i lepiej żyć w niepewności. Otóż wspomniany pan J. nie zasygnalizował ewidentnego spalonego, na którym znajdował się jeden z napastników gospodarzy, po czym bramkę wyrównującą zdobył Damian Rodak. Pięć minut później było już 2:1 dla Zapory. Błąd w obronie Przełomu wykorzystał Adrian Mentel. W 25 minucie miał miejsce kolejny błąd w obronie, tyle, że Zapory. Grając w FIFĘ lub PESa, zagranie obrońcy gospodarzy można by wytłumaczyć pomyleniem klawiszy/przycisków na padzie, ale tak na żywo ciężko wytłumaczyć, co się stało. Na szczęście nie zastanawiał się nad tym Kamil Góra, który popędził w stronę zawieszonego gracza, odebrał mu piłkę i ponownie pokonał Drążka, doprowadzając do wyrównania i potwierdzając swoją świetną dyspozycję tego ładnego, jesiennego dnia. W kolejnych minutach miały miejsce straty po obu stronach (naprawdę, było ich za dużo i nic, tylko czekać, aż któraś drużyna wykorzysta błąd drugiej), przeplatane kontrami i niestety godnymi pożałowania decyzjami wspomnianego pana J.. Jeden z takich błędów w obronie Zapory wykorzystał w zamieszaniu w polu karnym Dominik Domka, wyprowadzając Przełom na prowadzenie w 38 minucie spotkania. I właśnie wynikiem 3:2 dla kaniowian zakończyła sie pierwsza połowa meczu.

Na drugą część spotkania zawodnicy wyszli dość szybko, ledwie dwie piosenki zostały zaserwowane kibicom i wcale nie jakieś długie, ale warto tu odnotować, że na wapienickim stadionie również znajduje się nagłośnienie, jednak nie takie profesjonalne, jak w Kaniowie :> W drugiej połowie dużo się działo po obu stronach barykady, jednak w protokole meczowym za wiele się nie zapisało - goli brak, kartek brak, po dwie zmiany w obu drużynach. Przełom nie bronił wyniku, atakował, jednak zabrakło skuteczności, Zapora nie zamknęła się w sobie nie chcąc stracić bramki i liczyć na jakieś szczęśliwe kontry, jednak albo jak wyżej ze skutecznością było na bakier, albo dobrze interweniował Wojciech Jonkisz. I błędy, wspomniane wcześniej, po obu stronach, małe, ale irytujące i mogące za sobą nieść wymierne skutki. Do końca nie wiadomo było, jakim wynikiem skończy się to spotkanie, ale swoje zasoby strzeleckie oba zespoły wyczerpały w pierwszej połowie i Przełom wywiózł z Wapienicy trzy punkty, wygrywając 3:2.

Wracając jeszcze do wspomnianych popisów pana J., który widocznie przysypiał podczas kursu sędziowskiego, bo wykazywał się kompletną nieznajomością przepisów krzywdząc obie drużyny, przytoczyć można tu choćby:
zasygnalizowanie pozycji spalonej gracza Zapory, kiedy piłkę niechcący podał mu zawodnik Przełomu, tu Zapora miała by dobrą okazję na podwyższenie wyniku,
machanie chorągiewką na prawo i lewo, kiedy akurat była potrzeba machania na lewo i prawo,
niesygnalizowanie ewidentnych fauli zawodników obu drużyn, mimo, że miały miejsce 2 metry od niego,
sygnalizowanie spalonego, kiedy Robert Jurczyga specjalnie czekał ze startem do piłki na połowie Przełomu, w tej sytuacji od linii środkowej miałby sytuację sam na sam z bramkarzem.
I jeszcze trochę innych decyzji, które z duchem gry za wiele wspólnego nie mają. Czasem nawet sędzia główny spotkania, pan Sebastian Buchta, do którego nie można mieć dużych pretensji (jak i do drugiego sędziego asystenta), nie sugerował się jego podpowiedziami i podejmował własne decyzje i zazwyczaj słuszne. Zamiast wybrać bohaterem spotkania świetnie grającego cały mecz Kamila Górę, na pierwszy plan wysunął się właśnie pan J. z chorągiewką. Niestety, parafrazując tu słowa komisarza Gordona z filmu Mroczny Rycerz, był on bohaterem, którego bielska A-klasa nie potrzebuje i nawet na niego nie zasługuje.

Przełom utrzymał piątą pozycję w tabeli i do trzeciej, jak i czwartej drużyny traci punkt. Sposób na awansowanie o choćby jedną pozycję jest na papierze dość prosty - trzeba w najbliższą niedzielę pokonać obecnie trzeci Sokół Hecznarowice. Mecz ten o godzinie 15:00. W dzień ten odbywają się również wybory samorządowe, więc można oba te wydarzenia połączyć i przy okazji zwiększyć frekwencję - czy to stadionową, czy wyborczą.

Młodzicy oraz trampkarze rozegrali kolejne mecze

Odpowiednio w środę i czwartek nasze drużyny młodzików oraz trampkarzy rozegrały kolejne spotkania ligowe. Tym razem zarówno młodsza, jak i starsza ekipa musiały uznać wyższość swoich rywali. Drużyna trampkarzy uległa na wyjeździe liderowi z Kobiernic 6:0, z kolei młodzicy przegrali również na wyjeździe z KS Bestwinka 3:0.
Wieczny
piątek 12 październik 2018 - 11:10:17

Remisowe zwycięstwo trampkarzy

Przełom Kaniów - KS Bestwinka 1:1 (0:1)

Oficjalnie remisem zakończył się derbowy mecz trampkarzy Przełomu z Bestwinką, a bramkę dla kaniowskiego zespołu zdobył Mikołaj Kopeć. Tytuł remisowe zwycięstwo jednak bardziej oddaje to, co działo się w drugiej połowie meczu, kiedy to arbiter spotkania Dawid Ozimina najpierw nie uznał ewidentnego gola dla Kaniowa (bramkarz gości wygarnął piłkę, która była w bramce), a następnie nie podyktował rzutu karnego za zagranie ręką w polu karnym przez obrońcę z Bestwinki.

Zresztą jak się okazało kilka godzin później, arbiter tego spotkania nie będzie miło wspominał całego dnia, gdyż w meczu bielskiej "A" klasy pomiędzy Sokołem Buczkowice a MRKS II Czechowice gospodarze w proteście dla wyczynów sędziego...zeszli z boiska w 60 minucie meczu.

W każdym bądź razie gratulujemy naszej drużynie zdobycia punktu, a dla nas jesteście zwycięzcami tego pojedynku!